Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu

najczęściej zadawane pytania dentystom

1DO CZEGO SŁUŻĄ ZDJĘCIA RENTGENOWSKIE ZĘBÓW PRZED ZAMONTOWANIEM APARATU ORTODONTYCZNEGO?
Zdjęcia RTG zębów są potrzebne do przeprowadzenia diagnostycznych badań. Z tego względu potrzebne są 2 zdjęcia rentgenowskie. Takie zdjęcie pozwala ortodoncie ocenić, stan zdrowia zębów oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu zapalnego oraz ocenić kondycję kości żuchwy i szczęki. Drugie zdjęcie boczne pomaga określić typ oraz postęp wady zgryzu i być może możliwość trudności leczenia.
2CZY NOSZENIE APARATU NA ZĘBY JEST BOLESNE?
Sam zabieg zakładania aparatu na zęby nie boli. Niestety, noszenie aparatu stałego może sprawiać u pacjentów podrażnienia. Zwykle najgorsze są początki tuż po nałożeniu aparatu na zęby. W tym czasie błony śluzowe warg i policzków muszą przywyknąć do aparatu. Niemiłe uczucie, a nawet ból, może wywoływać także ustawianie aparatu. Na szczęście na tę dolegliwość powinny zadziałać leki do kupienia w aptekach. Sam stomatolog może zapisać specjalną maść lub wosk. Razem z przyzwyczajeniem się do aparatu, wszelkie niedogodności znikają i noszenie aparatu ortodontycznego nie boli.
3CZY LECZENIE ORTODONTYCZNE JEST MOŻLIWE PRZY ALERGII?
Tak, jednak na wszelki wypadek trzeba oznajmić dentyście o alergii. Najczęstszą alergią bezpośrednio połączoną z ortodoncją jest alergia na nikiel. W tym wypadku stomatolog może zaproponować zamki z innego tworzywa w stałym aparacie ortodontycznym, np. zamki ceramiczne albo nowoczesny system szyn Orthocaps, jakie wyrównają zęby bez pomocy elementów z metalu.
4CO ZROBIĆ, KIEDY APARAT NA ZĘBY ZEPSUJE SIĘ?
Nie czekaj! W przypadku zniszczenia aparatu na zęby, trzeba szybko umówić się z dentystą. Absolutnie nie należy próbować poprawiania aparatu samodzielnie, żeby nie pogłębić awarii, a także uniknąć negatywnego wpływu na kształtowanie zębów. Ortodonta poprawi aparat.
5CZY KAŻDY MOŻE NOSIĆ IMPLANT?
Współcześnie jest tylko kilka ograniczeń do zakładania implantów. Za sprawą postępu stomatologii zabieg aplikacji implantów jest wysoce bezpieczny. Implantów nie można wszczepiać tylko kobietom w ciąży, osobom z chorobami krzepliwości krwi, aktywnym nowotworem lub niestabilną cukrzycą. Pozostałe ograniczenia należy skonsultować ze stomatologiem. Z reguły konsultacji potrzebują osoby z chorobami psychicznymi, chorobami serca albo z Parkinsonem. Z stomatologiem powinni skonsultować się też osoby palące papierosy.
6JAK WSZCZEPIANE SĄ IMPLANTY ZĘBÓW?
Po pełnych badaniach diagnostycznych, które odrzucają lub potwierdzają ewentualne ograniczenia do przeprowadzenia zabiegu, chirurg stomatolog aplikuje implanty. Aby mógł tego dokonać musi wywiercić w kości dziurę, gdzie wstawi implant. Choć zabieg sprawia wrażenie bolesnego, nie trzeba się martwić, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu. Później wstawiony implant musi zostać przyjęty przez ciało oraz zagojony. Dopiero potem można dalej odbudowywać zęby.
7CO ROBIĆ, KIEDY KRWAWIĄ DZIĄSŁA?
Krwawiące dziąsła to przypadłość, która najczęściej pojawia się na skutek nieodpowiedniej higieny, leków i słabej diety. Przeważnie za krwawieniem dziąseł stoją bakterie, jakie stopniowo przyczyniają się do powstawania paradontozy oraz innych chorób przyzębia i zębów. Dentyści alarmują, aby nie lekceważyć krwawiących dziąseł i po zauważeniu tej dolegliwości pójść na wizytę, aby lekarz mógł ocenić źródła krwawienia i zalecić środki zaradcze.
8JAK CHRONIĆ ZĘBY PRZED PRÓCHNICĄ?
Fluoryzacja to najlepszy zabieg wykonywany przez stomatologa, dla osób, które chcą regularnie chronić zęby przed wpływem próchnicy. Fluor znany jest ze swojej zdolności mineralizacji i ochrony szkliwa. Zabieg fluoryzacji polega na bezpośrednim nałożeniu przez dentystę stworzonego w tym celu żelu, który ma w składzie fluor, dlatego wzmacnia zęby i jego odporność na wpływ kwasów pochodzących z pokarmu i bakterii. Zdaniem stomatologów taki zabieg uniemożliwia powstawanie kamienia nazębnego.
9JAKIE SĄ RODZAJE APARATÓW ORTODONTYCZNYCH?
Aparat metalowy, tradycyjny – zbudowany z łuku złączonego z zamkami, które przykleja się do poszczególnych zębów, dzięki niewielkim gumkom tzw. ortodontycznych ligatur. W zależności od preferencji pacjentów można wybrać zamki metalowe albo mniej widoczne ceramiczne zamki albo na przykład porcelanowe. Aparat lingwalny — ten aparat wygląda dokładnie tak samo, jak aparat tradycyjny ortodontyczny, z tym wyjątkiem, że zakłada się go od wewnętrznej językowej strony. To sprawia, że jest praktycznie schowany. Aparat orthocaps — jest złożony z 2 niewidocznych na zębach nakładek, które są dla każdego pacjenta dopasowywane przez dentystę. Ten niewidzialny aparat na zęby przyciąga szczególnie tych, którzy zwracają uwagę na estetykę.
10DO CZEGO SŁUŻĄ PROTEZY ZĘBOWE?
Protezy zębowe – obok implantów prawidłowe funkcje szczęki po wyrwaniu zęba odnawiają też protezy. Pośród wielu rozwiązań, jakie według dentystów nadają estetykę uśmiechu są uzupełnienia stałe i ruchome. Niektóre z nich zastępują pojedyncze zęby, np. korony albo wkłady koronowe. Inne mogą zasłaniać większą ilość ubytków – np. mosty protetyczne. Są również całkowite protezy, które mają formę sztucznej szczęki.