Leczenie

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu

Pracownia RTG

Zdjęcia RTG są niezbędne do wykonania badań diagnostycznych. Dlatego w gabinetach dentystycznych wykonuje się je na początku leczenia. Dzięki zdjęciem rentgenowskim stomatolog może zobaczyć, stan zdrowia zębów oraz zminimalizować ryzyko powstania stanu zapalnego i określić kondycję kości szczęki i żuchwy. Zdjęcia RTG pomagają też ocenić typ i zaawansowanie wady zgryzu i ewentualną możliwość trudności leczenia.

Leczenie kanałowe

Polega na ratowaniu najsilniej zniszczonych zębów, gdy przez próchnicę została zaatakowana miazga zęba. Zwykle dentysta endodonta przeprowadza leczenie kanałowe z mikroskopem, aby dotrzeć do zepsutego zęba. Czasami to jedyny sposób, aby uratować ząb przed ekstrakcją i przymusem założenia implantu lub protezy, ponieważ w szczęce nie mogą zostać luki. Ten zabieg dentystyczny nie boli dzięki podawanemu w klinice znieczuleniu.

Chirurgia stomatologiczna

To trudniejsze zabiegi stomatologiczne. Wśród nich są to na przykład zabiegi takie, jak usuwanie ósemek i zębów stałych, wszczepianie implantów, wydłużanie korony klinicznej zęba, sterowana regeneracja kości czy resekcja wierzchołka korzenia. Zabiegi chirurgii stomatologicznej potrzebują szczególnej precyzji oraz umiejętności, dzięki którym są one jak najbardziej bezpieczne.

Implantologia

Sztuczne zęby to szczególnie trwały sposób na uzupełnienie luki po utraconym zębie. Obok ich trwałości, do głównych zalet implantów należy to, że bardzo dobrze odwzorowują naturalne zęby i stanowią dla nich podparcie. Dzięki temu zatrzymują proces zanikania kości szczęki oraz przywracają właściwe funkcje szczęki. Zdaniem stomatologów w pielęgnowanej jamie ustnej implanty posłużą na wiele lat.

Stomatologia dziecięca

Na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym warto zabrać dziecko na początku rozwoju. Dzieci zazwyczaj nie dbają o higienę , dlatego należy kontrolować, czy nie ukazały się jakiekolwiek oznaki próchnicy, ponieważ ta z wkrótce może przenieść się na zęby stałe. Warto również ocenić, czy maluch nie rozwinął wad zgryzu i uczyć je odpowiedniej pielęgnacji zębów.

Leczenie zachowawcze

Zajmuje się naprawą dziur wywołanych próchnicą oraz leczeniem chorób dziąseł. W gabinetach dentystycznych wszelkie zabiegi stomatologii zachowawczej przeprowadzane są przy użyciu miejscowego znieczulenia. Dzięki temu leczenie zębów nie boli i zapewnia komfort pacjenta. Dentysta oczyszcza osady, leczy, po czym odtwarza kolor i kształt zęba, powstrzymując dolegliwości i ból.

Protetyka

Obok implantów, protezy najlepiej przywracają prawidłowe funkcje żucia po stracie zęba. Pośród wielu uzupełnień, które zdaniem dentystów polepszają piękno uśmiechu są protezy stałe i ruchome. Część z nich zastępuje pojedyncze zęby, jak np. korony albo wkłady koronowe. Inne mogą maskować większą ilość ubytków – np. protetyczne mosty. Są także całkowite protezy, które pełnią funkcję sztucznej szczęki. Dzięki protetyce pacjenci odzyskują pełen uśmiech.

Ortodoncja

Konsultacja ze stomatologiem ortodontą przydatna jest wtedy, kiedy pacjent cierpi na wady zgryzu albo krzywizny zębowe. Stomatolog ortodonta przywraca właściwe miejsca zębów w łuku zębowym oraz skoryguje wady. Choć najlepsze leczenie ortodontyczne za pomocą aparatu ortodontycznego wiąże się ze znacznym upływem czasu, warto się na nie zdecydować dla przywrócenia ładnego wyglądu i zwiększenia symetrii twarzy.