Porady

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu

Właściwe czyszczenie jamy ustnej

Wbrew pozorom nie każdy wie, w jaki sposób poprawnie pielęgnować zdrowie jamy ustnej. Niestety niewiele osób zna wartość częstego mycia zębów. Żeby zachować właściwy stan zębów zaleca się szorowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie przez dwie albo trzy minuty. Chociaż najbardziej polecane przez stomatologów jest szorowanie zębów za każdym razem po jedzeniu. Łatwiej zapobiegać powstawaniu próchnicy zębów, odkładaniu się kamienia nazębnego czy rozwojowi nieprzyjemnych chorób dziąseł i przyzębia, dzięki systematycznemu czyszczeniu.

Zwykle problemy jamy ustnej nie zawsze powstają z nieregularnej pielęgnacji. Nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób prawidłowo szorować zęby szczoteczką i w jaki sposób użytkować nici stomatologicznych. Zdarza się, że pacjenci często szczotkują zęby, ale nie wykonują tej czynności właściwie. Z tej przyczyny w gabinetach stomatologicznych, udzielany jest instruktaż odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej. Pokazuje go certyfikowana higienistka dentystyczna obok zabiegów oczyszczających i wzmacniających zęby.

Dzięki takiemu szkoleniu pacjenci uczą się techniki mycia zębów oraz stosowania nici dentystycznych, a także ewentualne błędy, jakie zwykle robili w ciągu codziennej higienizacji. Warto wiedzieć, że wszystkie podejmowane działania, których zadaniem jest utrzymanie zdrowia zębów, pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem przez dłuższy czas.

Na czym polega piaskowanie?

Piękny uśmiech zawdzięczamy nie tylko właściwym krokom leczenia dentystycznego, ale także dzięki prawidłowej profilaktyce oraz zabiegom higienizacyjnym, utrzymującym czystość jamy ustnej. Do zabiegów dentystycznych z działu profilaktyki należy piaskowanie zębów, które tak jak w przypadku innych zabiegów czysto profilaktycznych, należy odbywać w klinice stomatologicznej co najmniej dwukrotnie w roku lub częściej, w zależności od osobistych potrzeb pacjenta.

Piaskowanie zębów działa na zasadzie usuwania z zębów osadu oraz przebarwień powstających między innymi od regularnego picia herbaty, kawy albo palenia papierosów. Piaskowanie wykonuje lekarz stomatolog albo certyfikowane higienistki dentystyczne przy użyciu piaskarki stomatologicznej, która w precyzyjny sposób naprowadza strumień wody i piasku stomatologicznego na zęby i porządnie je oczyszcza. Ponadto umieszczone w strumieniu cząsteczki zostały w taki sposób opracowane pod kątem rozmiaru i twardości, aby były delikatne i nie niszczyły szkliwa.

Piaskowanie zębów zazwyczaj jest zabiegiem bezbolesnym, ale powoduje dyskomfort u bardzo wrażliwych pacjentów. Taka metoda ochrony jamy ustnej, nie tylko oczyszcza z osadu, ale również przywraca zębom ich naturalną biel, nadaje im gładkość i połysk. Precyzja takiego zabiegu jest skutkiem tego, że piaskarka stomatologiczna dostaje się do mało dostępnych miejsc, które nie zawsze da się oczyścić poprzez samo szczotkowanie i daje pewność absolutnej higienizacji.

Czy musisz usuwać ósemki?

Chociaż ósemki pojawiają się w jamie ustnej jako ostatnie, mogą być powodem wielu problemów. Z reguły zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów nie powinno się wyrywać ani naruszać. Istnieją jednak pewne przypadki, kiedy potrzebne jest usunięcie ósemki.

Czasem proces wyrastania ósemek jest zakłócony przez brak miejsca w jamie ustnej. Ósemki, które nie mają wystarczającej przestrzeni, naciskają na pozostałe zęby. To oznacza najczęściej dokuczliwy ból oraz przemieszczanie się sąsiednich zębów. To może wpływać na powstawanie albo zwiększenie wad zgryzu. Zbyt mała ilość miejsca w jamie ustnej oznacza również trudności w trakcie szerokiego otwierania ust. To dla pacjenta oznacza pewien dyskomfort, jakiego warto się pozbyć.

Wyrwanie ósemek konieczne jest również wtedy, kiedy od dłuższego czasu ząb niszczy próchnica. Próchnica szybko atakuje inne zęby, ze względu na co, trzeba zlikwidować jej źródło. Bywa również tak, że wokół zęba pojawia się silny stan zapalny dziąsła, zazwyczaj spowodowany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku ekstrakcja okazuje się jedynym sposobem usunięcia problemu. Usuwanie zębów u dentysty jest bezbolesne, dzięki używanym znieczuleniom.

Czym jest skaling?

Higiena jamy ustnej opiera się przede wszystkim na właściwej pielęgnacji. W celu ochrony przed rozwojem bakterii oraz odkładania się resztek jedzenia, które przyczyniają się do wytwarzania się kamienia nazębnego, trzeba dokładnie oczyszczać zęby. Nie licząc takich metod, jak szczotkowanie i nitkowanie, dentyści zalecają co najmniej dwukrotne w ciągu roku kontrolne przeglądy w klinice stomatologicznej oraz zabiegi profesjonalnego usunięcia kamienia nazębnego, czyli skaling.

Skaling jest przeprowadzany przez dentystę albo przez certyfikowane higienistki stomatologiczne. Metoda ta opiera się na zastosowaniu specjalnego ultradźwiękowego skalera, który dociera w najgłębsze, niedostępne zakamarki, co oznacza, że jest to metoda niezwykle skuteczna. Stosowane ultradźwięki powodują, że płytki kamienia nazębnego rozpadają się oraz odłączają się od zębów, co oznacza, że można je bez przeszkód wypłukać z jamy ustnej. Taki zabieg ma dobry wpływ dla zdrowia, choć w różnych przypadkach może powodować dyskomfort u wrażliwszych pacjentów. Nie powinno się go jednak przeprowadzać u osób z rozrusznikiem serca, osteoporozą oraz u kobiet w ciąży.