Co według stomatologów należy robić po usunięciu zęba?

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
Pionowe pęknięcie korzenia zęba – leczenie stomatologiczne
11 marca, 2021
Jak pielęgnować zdrowie dziąseł?
12 marca, 2021

Stomatolog z reguły stara się dopasować sposób leczenia, by jak najbardziej oszczędzić zęby pacjenta, jednak bywa tak, że ekstrakcja zęba jest ostatecznym możliwym rozwiązaniem kłopotu pacjenta. W tym wypadku nieodwołalnie należy stosować się zaleceń dentysty. To bardzo istotne, aby nie doprowadzić do komplikacji, a sam etap gojenia przeminął prędko oraz bezpiecznie.

Po pierwsze trzeba według zaleceń powstrzymać krwawienie, zagryzając okrywający ranę gazik. Co więcej powinno się uważać, ze preparatami przeciwbólowymi. Środek znieczulający ustępuje niewiele od chwili zabiegu, a ból może stać się silny. W tej kwestii trzeba bez wyjątku trzymać się wytycznych dentysty, ze względu na to, że nieodpowiednie przyjmowanie leków przeciwbólowych może stać się szkodliwe dla zdrowia organizmu.

Po powrocie do domu warto przyłożyć do policzka chłodny okład, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia opuchlizny. Jeżeli wziąć pod uwagę przyjmowanie jedzenia, przez początkowe trzy godziny nie wolno ani jeść, ani pić. Po tym czasie można spożyć coś miękkiego, zwłaszcza w formie płynnej lub papkowatej. Nie należy jeść twardych i chrupkich albo gorących i pikantnych potraw. Jeżeli palisz papierosy warto zrezygnować z nich na kilka dni, ponieważ utrudniają zasklepianie się rany.

Dentyści przestrzegają, by w dobę po zabiegu wyrwania zęba, nie płukać zbyt często ust. Miejsce zabiegu zabezpiecza skrzep, którego wypłukanie mogłoby wywołać otwarcie rany. To sprawia trudny do zniesienia, przejmujący ból oraz otwartą drogę dla bakterii. Tak samo mocno powinno się uważać w trakcie szczotkowania.