Dlaczego dziąsła bolą?

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
kiretaż otwarty lub zamknięty w gabinecie stomatologicznym
Czym jest kiretaż w stomatologii
14 lipca, 2020
Co niszczy zęby?Jak dbać o zdrowie zębów, czego unikać - pytamy dentystę
Co ma wpływ na zdrowie zębów?
21 lipca, 2020

Przyczyn bólu dziąseł jest bardzo dużo, ale nie należy ich lekceważyć. Pacjenci zazwyczaj zapisują się na konsultację w gabinecie stomatologicznym dopiero w przypadku trudnego do zniesienia bólu zębów. Do dentysty trzeba zapisać się też, gdy bolą dziąsła.

Ból dziąseł przeważnie występuje w towarzystwie zaczerwienienia, obrzęku, a czasem także krwawienia. Przeważnie nie zwracamy większej uwagi na te objawy, myśląc, że to  przypadkowe podrażnienie szczoteczką do zębów, jednak takie objawy mogą sygnalizować początek poważniejszego problemu. Wynikający z tego stan zapalny, może prowadzić do zapaleń przyzębia, zmian kieszonek dziąsłowych lub osuwania się dziąseł. To też bezpośrednio powoduje powstawanie paradontozy, jednej z przyczyn utraty zębów.

Przeważnie stany zapalne rozwijają się w wyniku podrażnień, ze względu na niewłaściwe lub niedokładne mycie zębów lub używanie nici stomatologicznych. Zbierająca się płytka nazębna to miejsce idealne dla bakterii, które mogą wywołać stan zapalny. Często ból pojawia się także w wyniku uderzenia (urazu), stosowania źle dobranych protez, czy u kobiet w ciąży.

Szybkim sposobem na złagodzenie bólu są specjalne, kojące żele lub płukanki powszechnie dostępne w aptekach. Niestety w większości przypadków jedynie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeżeli stan zapalny utrzymuje się bardzo długo, powinno się jak najszybciej zobaczyć się z dentystą. Wizyta w klinice dentystycznej oraz podjęcie leczenia usunie ból na dobre.