Jak dentysta przeprowadza chirurgiczna resekcja zęba w klinice dentystycznej?

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
Proteza na implantach
10 marca, 2021
Pionowe pęknięcie korzenia zęba – leczenie stomatologiczne
11 marca, 2021

Chociaż endodoncja jest uznawany za mocno dokładnym zabiegiem, a dentysta endodonta, który wykonuje leczenie kanałowe, używa mikroskopu, zdarza się, że trudno jest dotrzeć do każdego z rozgałęzień zębowego kanału. W takim przypadku niezbędna jest resekcja zęba. Zabieg polega na dotarciu do pominiętej części zębowego kanału, gdzie zostało zakażenie. By dostać się do kości dentysta tnie śluzówkę. W taki sposób może dokładnie zobaczyć ząb oraz wyciąć zaatakowane przez chorobę fragmenty. W chwili, kiedy kanał jest już odpowiednio oczyszczony nabija go dentystycznym cementem.

Podobnie jak w przypadku leczenia kanałowego, współcześnie w klinikach stomatologicznych, chirurg stomatolog przeprowadza zabieg resekcji zęba korzystając z mikroskopu. Dzięki temu, zabieg jest niezwykle precyzyjny oraz pozwala stomatologowi dojść do wszystkich rozgałęzień zębowego kanału. Często już po paru dniach od chwili leczenia, dentysta może zdjąć pacjentowi szwy. To, czy leczenie potoczyło się poprawnie, można ocenić, po upływie kilku tygodni, czego głównym sygnałem będzie zanik dolegliwości bólowych.

Często resekcja zęba niezbędna jest, kiedy dentysta nie może dojść do zęba. Na przykład ze względu na budowę kanału. Zdarza się, że dookoła zmienionej tkanki znajduje się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. W tej sytuacji nie ma możliwości dotarcia do zęba poprzez leczenie kanałowe. Chirurg dentysta powie co okaże się najlepsze.