Jak stomatolog przeprowadza chirurgiczna resekcja zęba ?

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
Uzupełnienie protetyczne na implantach zębowych
23 września, 2020
Na czym polega pionowe pęknięcie korzenia zęba – leczenie dentystyczne
5 października, 2020

O ile zabieg endodontyczny jest uznawany za niezwykle precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, który przeprowadza leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, zdarza się, że ciężko jest dostać się do wszelkich rozgałęzień kanału zębowego. W takiej sytuacji potrzebna jest chirurgiczna resekcja zęba. Zabieg polega na dostaniu się do niezauważonej części kanału zębowego, gdzie gnieździ się zakażenie. By dostać się do kości dentysta tnie śluzówkę. Tylko tak może porządnie obejrzeć ząb oraz usunąć zaatakowane przez chorobę elementy. W momencie, kiedy kanał jest już odpowiednio czysty wypełnia go specjalnym cementem.

Podobnie jak w przypadku leczenia kanałowego, obecnie w gabinetach dentystycznych, chirurg stomatolog wykonuje resekcję zęba korzystając z mikroskopu. To sprawia, że ten zabieg jest wyjątkowo precyzyjny oraz umożliwia stomatologowi dotrzeć do wszelkich rozgałęzień kanału zębowego. Zwykle już po kilku dniach od momentu zabiegu, dentysta może zdjąć pacjentowi szwy. To, czy leczenie przebiegło poprawnie, można zbadać, po upływie czasu, czego podstawowym wyznacznikiem będzie zniknięcie bólu.

Często resekcja zęba niezbędna jest, kiedy dentysta nie może zobaczyć dokładnie zęba. Na przykład z uwagi na budowę kanału. Bywa tak, że wokół zainfekowanej tkanki znajduje się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. Wtedy nie ma możliwości dotarcia do zęba poprzez leczenie kanałowe. Chirurg dentysta doradzi co okaże się dla pacjenta najlepsze.