Jak zapobiegać osłabieniu szkliwa oraz dziąseł?

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
Wszczepienie implantów podczas jednej wizyty w gabinecie dentystycznym
4 grudnia, 2020
Implanty zębów – odbudowa tkanki kostnej
11 grudnia, 2020

Szkliwo zębów stanowi podstawową ochronę zębów, dlatego powinno się o nie dbać tak samo, jak o zęby i całą jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz problemy z dziąsłami, na przykład osunięcie ich linii (recesja) mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości i schorzeń zębów. By uniknąć osłabienia szkliwa zębów warto stosować się kilku zasad. W razie wątpliwości trzeba skontaktować się ze stomatologiem.

Głównie najlepiej skupić się na swojej diecie. Kwasy i bakterie wywodzące się ze zjadania jedzenia mogą niekorzystnie wpływać i powodować demineralizację szkliwa. Należy w głównej mierze wystrzegać się ogólnodostępnych słodkości i gazowanych napojów. Stomatolodzy kierują też wiele uwagi na stosowanie wapnia i fluoru. Wapń jest dobry dla organizmu, a fluor wzmacnia zęby, jednak w przypadku stosowania za dużych dawek tych składników może spowodować problemy. Ujemny wpływ na zdrowie szkliwa ma także ścieranie. Ze względu na to nie wolno stosować za długo wybielających past do zębów (z dużym współczynnikiem RDA).

Dużą ostrożnością powinno wykazać się również przy oczyszczaniu zębów z osadów. Zaniedbanie higienizacji i gromadzenie się kamienia nazębnego, niszczy szkliwo oraz wywołuje choroby zębów i dziąseł. Powinno się też stosować poprawną metodę szczotkowania, ze względu na to, że za mocne lub nieodpowiednie czyszczenie może obniżać linię dziąseł i niszczyć szkliwo. Instrukcję poprawnego mycia i nitkowania zębów można poznać w klinice stomatologicznej.