Nadłamany ząb – Kiedy do dentysty?

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
Implanty w jeden dzień w gabinecie stomatologicznym
21 sierpnia, 2020
Implanty w jeden dzień u stomatologa
26 sierpnia, 2020

Do ukruszenia albo złamania zęba może dojść na skutek różnych czynników. Uszkodzenie może pojawić się przez uraz mechaniczny, osłabienie zęba chorobą lub np. w rezultacie niewłaściwych nawyków (np. zdejmowania zębami kapsli z butelek). W takiej sytuacji należy o razu skontaktować się z dentystą. Podczas wizyty w gabinecie dentystycznym powinno się sprawdzić, jakie działanie wobec problemu będzie najlepsze zdaniem stomatologa.

Wiedząc, jak poważne jest uszkodzenie zęba, da się naprawić go na kilka sposobów. Minimalne nadłamanie naprawi odrobina kompozytu dentystycznego. Skutecznym sposobem jest także wykorzystanie wkładu korzeniowo-koronowego. Z kolei pęknięcia oraz niewielkie złamania zasłoni licówka stomatologiczna. Umieszcza się je na zębach, co oznacza, że są doskonałym sposobem ukrycia wady. W wypadku głębszego złamania potrzebne będzie wstawienie nowej korony. Korona stomatologiczna stosowana jest także po kanałowym leczeniu, które ratuje ząb, gdy jego większa część ulega szkodliwej infekcji.

W wypadku głębokiego złamania zęba, które dociera aż do korzenia, najczęściej ostatnim sposobem naprawy problemu jest usunięcie zęba. Kiedy do tego dojdzie zazwyczaj dentysta wskazuje aplikację implantu stomatologicznego, jaki w najbardziej dokładny sposób odtworzy ząb . Technik naprawy złamanego lub pękniętego zęba w klinice dentystycznej jest wiele, więc lepiej nie zwlekać.