Protezy zębowe: wkład koronowo-korzeniowy

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
Co trzeba robić po implantacji zębów
2 marca, 2021
Odkażany gabinet dentystyczny –  higieniczne narzędzia
3 marca, 2021

Leczenie stomatologiczne może być wymagające, przede wszystkim wtedy, gdy stan zębów wymaga fachowego leczenia na przykład leczenia kanałowego. Zwykle leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w których zęby są bardzo zepsute w wyniku np. próchnicy, ale ciągle da się je wyleczyć bez konieczności wyrywania. W takich wypadkach po ukończeniu leczenia sprawdza się wypełnienie utworzonych ubytków – tzw. rekonstrukcja zęba.

Protetycznym wypełnieniem stałym stosowanym w takich przypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zwykle aplikuje się go, gdy korzeń zęba wciąż jest zdrowy oraz dobrze zamocowany w zębodole, ale koronę zęba trzeba wymienić. Wkład koronowo-korzeniowy ma formę śruby lub sztyftu, którą przyczepia się do korzenia, po czym protetyk na stałe zakłada tam koronę protetyczną.

W ten sposób ząb zostaje w pełni odnowiony oraz może całkiem dobrze imitować ząb naturalny. W zależności od rodzaju materiału, z którego zostanie zrobiony wkład oraz korona protetyczna. Surowcami, jakie zwykle wykorzystuje się w tym celu są cyrkon, włókno szklane albo metal. Co raz częściej co raz rzadziej używa się metalu ze względu na mniejszą estetykę oraz możliwość korozji. Włókno szklane jest całkiem trwałe i elastyczne, dlatego w przypadku konieczności, można je wyciągnąć, bez usuwania korzenia. Cyrkon natomiast jest najwytrzymalszym oraz najbardziej biozgodnym surowcem, jednak jego cena jest nieco wyższa.