Radiologia stomatologiczna

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
Implanty w jeden dzień u stomatologa
26 sierpnia, 2020
wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym
Wybielanie zębów w bezpieczny sposób w klinice stomatologicznej
31 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Rentgen zębów w stomatologii

RTG w gabinecie stomatologicznym służy właściwej diagnostyce . Stomatolodzy przeprowadzają prześwietlenia RTG, by mogli osiągnąć potrzebne dane dotyczące umiejscowienia i zdrowia zębów w szczęce. Przeważnie dzięki temu następuje przybliżenie dolegliwości, które nie są widoczne, podczas podstawowego przeglądu kontrolnego.

Radiologia w gabinecie stomatologicznym to po prostu RTG zębów. Przeważnie te prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym zapisuje obraz 2 lub 3 zębów. Wartością zdjęcia punktowego jest to, że drobiazgowo ukazuje pojedyncze zęby, dzięki czemu umożliwia dentyście diagnozę. Tymczasem zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne uwidacznia cały komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne ukazuje ułożenie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, co daje obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

Kiedy konieczne jest wykonanie badań rentgenowskich w stomatologii

Zdjęcia radiologiczne zębów u stomatologa przeprowadza się dla różnych działów stomatologii. Przeważnie, fachowego wykorzystania radiologii, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, ortodoncji, protetyce oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

Rentgen zębów zdaje egzamin rozpoznawaniu chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, stanów zapalnych, zmian przy kościach – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne zaliczają się także jako bazowy element przed zabiegami i leczeniem, które wymagają uprzedniego rozpoznania położenia zębów. W taki sposób ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk ocenia, jak rozległą dziurę powstałą na skutek utraty zęba albo zębów, należy uzupełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i doznał urazu zębów lub szczęki, stomatolog też wysyła go na podjęcie badań radiologicznych. Rentgen zębów unaocznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże miejsce narzędzia, jeśli utkwiło wewnątrz kanału zęba, a do tego jest niezbędnym krokiem w diagnostyce nowotworów.

Z reguły stomatolog zleca powtórzenie badań radiologicznych po ukończeniu leczenia, aby ocenić jego skuteczność.

Jak wygląda RTG zębów w gabinecie dentystycznym?

Współcześnie przeważnie w gabinetach dentystycznych przeprowadza się zdjęcia RTG na miejscu od razu w czasie wizyty. To ogromne uproszczenie dla pacjentów, dlatego że mogą uniknąć rejestrowania się na następną wizytę, ani specjalnie zgłaszać się do pracowni radiologicznej. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie boli i nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tak jak zazwyczaj zjeść posiłek, wypić i zarzyć swoje lekarstwa.

Konkretnym przygotowaniem przed badaniem rentgenowskim zębów jest zdjęcie wszelkich metalowych przedmiotów z okolicy twarzy i szyi. Dlatego na RTG u dentysty należy przyjść bez biżuterii i spinek, a minutkę przed zabiegiem należy zdjąć protezy, okulary i aparaty słuchowe.

Samo zrobienie zdjęcia RTG zębów u stomatologa trwa raptem kilka sekund, tym bardziej, że przy rozwoju technologicznej, zazwyczaj jest to już zdjęcie cyfrowe. Warto wspomnieć, że stomatolog, wykonujący RTG omawia z pacjentem szczegóły i informuje go o kolejnych etapach przeprowadzanego badania.

Prześwietlenia RTG wywołują niepokój, z powodu promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, szkodzi organizmowi, ale nie trzeba się martwić, dlatego że w czasie wykonywania prześwietlenia RTG zębów u dentysty, nie jest to groźne dla zdrowia. Organizm przyswaja znikomą dawkę, a ponadto każdy pacjent ubiera fartuch ochronny. Nie powinno się jednak wykonywać RTG za często, najlepiej nie częściej niż raz na pół roku, dlatego należy nie zapominać, kiedy robiło się je ostatnio. Prześwietleń rentgenowskich powinny omijać ciężarne kobiety, bez różnicy, czy mają być wykonane dla dentysty czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest absolutnie konieczne lepiej, by ciężarna odpuściła badania.

Plusy radiologii cyfrowej w stomatologii.

Ze względu na to, że RTG zębów można zrobić w gabinecie dentystycznym w cyfrowo, warto znaleźć zalety takiego rozwiązania. Kilka lat temu podstawową rolę nośnika prześwietlenia pełniła klisza, która z reguły zajmowała znaczną ilość miejsca i mogła łatwo ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, dlatego że pliki można zapisać w komputerze. To dodatkowa zaleta, ponieważ umożliwia ona przesłanie obrazu prześwietlenia RTG w dowolne miejsce, bez konieczności wożenia pełnej dokumentacji radiologicznej. Dentysta może je obejrzeć i dowolnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest zdecydowanie trwalsze, bo trudno je uszkodzić.

Warto dodać, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

To badanie jest precyzyjne i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Dentysta Toruń