Uzupełnienia protetyczne: wkład koronowo-korzeniowy

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
Korekta kształtu zębów – Estetyczny uśmiech
21 stycznia, 2021
Na czym polega działanie aparatu ortodontycznego
3 lutego, 2021

Leczenie stomatologiczne czasami jest trudne, na przykład, gdy stan zębów wymaga fachowego leczenia kanałowego. Zazwyczaj leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w jakich zęby są mocno popsute w wyniku np. próchnicy, ale nadal można je naprawić bez konieczności wyrywania. W takich sytuacjach po przebyciu leczenia przydatne jest wypełnienie utworzonych ubytków – tzw. odbudowa zęba.

Protetycznym wypełnieniem stałym właściwym w takich sytuacjach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zazwyczaj wykorzystuje się go, gdy korzeń zęba nadal jest zdrowy oraz mocno zaczepiony w zębodole, jednak koronę zęba trzeba odbudować. Wkład koronowo-korzeniowy ma postać sztyftu albo śruby, jaką przytwierdza się do korzenia, po czym protetyk na stałe zakłada na niego koronę protetyczną.

Taka techniką ząb zostaje całkowicie odbudowany oraz może dość wiernie imitować naturalny ząb. W zależności od typu surowca, z którego będzie stworzony wkład oraz korona protetyczna. Materiałami, które zwykle wykorzystuje się w takim celu są cyrkon, włókno szklane albo metal. Stopniowo praktycznie rezygnuje się z metalu ze względu na mniejszą estetykę oraz ewentualność korozji. Włókno szklane jest dosyć elastyczne i trwałe, dlatego w razie konieczności, można je wydostać, bez usuwania korzenia. Cyrkon natomiast jest najwytrzymalszym oraz najbardziej biozgodnym materiałem, ale jego koszt jest również wyższy.