W jaki sposób zapobiegać osłabieniu szkliwa i dziąseł?

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
implant
Zabieg wszczepienia implantów podczas jednej wizyty w klinice dentystycznej
16 marca, 2021
Implanty zębowe – jak odbudować kość?
17 marca, 2021

Szkliwo uznawane za główną ochronę zębów, z tego powodu powinno się o nie dbać w ten sam sposób, jak o zęby i całą jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz problemy z dziąsłami, na przykład obniżenie ich linii (czyli recesja) mogą skutkować wystąpieniem bólu i chorób zębów. Aby nie dopuścić do zepsucia szkliwa zębów najlepiej stosować się kilku zasad. W razie pytań warto poprosić o poradę kontaktując się ze stomatologiem.

Głównie na początek najlepiej zmienić swoją dietę. Kwasy i bakterie pochodzące ze spożywania pokarmów mogą negatywnie oddziaływać i powodować uszkodzenie szkliwa. Najlepiej w głównej mierze ograniczyć ilość słodyczy czy napojów gazowanych. Stomatolodzy zwracają również dużo nacisku na stosowanie fluoru oraz wapnia. Wapń jest przydatny dla organizmu, natomiast fluor umacnia zęby, ale sytuacji przyjmowania za dużych dawek tych składników może wywołać problemy. Ujemny wpływ na szkliwo ma też ścieranie. Dlatego też nie powinno się stosować za długo wybielających past do zębów (z dużym współczynnikiem ścieralności RDA).

Dużą ostrożnością trzeba wykazać się także biorąc pod uwagę oczyszczanie zębów z osadów. Zaniedbanie higienizacji i odkładanie się nazębnego kamienia, osłabia szkliwo i powoduje choroby dziąseł i zębów. Trzeba też poznać dobrą technikę szorowania zębów, z uwagi na to, że za mocne lub niewłaściwe czyszczenie może obniżać dziąsła i niszczyć szkliwo. Instrukcję właściwego mycia i korzystania z nici można poznać w gabinecie stomatologicznym.