Z czego wynikają problemy ósemek

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
Trwałe implanty zębów
15 marca, 2021
implant
Zabieg wszczepienia implantów podczas jednej wizyty w klinice dentystycznej
16 marca, 2021

Wyrastanie ósemek może powodować problemy. Przeważnie okres wyrastania ósemek jest długi i często nieprzyjemny. Nie u każdego ósemki się wyrzynają. Bywa tak, że wyrasta tylko jedna, dwie, czasem nie rosną w ogóle. Decydują o tym czynniki genetyczne i z reguły przestrzeń w jamie ustnej. Obecne przy wyrzynaniu się ósemek ból czy obrzęk dziąsła nie zawsze przesądzają o tym, że wyrzynają się w sposób niewłaściwy. Pomimo tego warto skonsultować się w gabinecie dentystycznym, by uniknąć bolesnych efektów nieodpowiedniego wyrzynania się ósemek.

Kłopot pojawia się w sytuacji, gdy wzrost ósemek jest błędne. Dla przykładu gdy wyrzynają się wykrzywione albo ponad linię innych zębów, wbijają się w policzek, podrażniają dziąsła albo okazują się zatrzymanymi zębami. Największy ból może występować z uwagi na nacisk na inne zęby, a także gdy w okolicy występuje próchnica. Oprócz bólu w czasie wyrzynania ósemek może pojawić się też gorączka, szczękościsk, a także stan zapalny i obrzęk. Pojawienie się podobnych symptomów nie zawsze prowadzi do usunięciu ósemek, ale nie ulega wątpliwości, że lekarz stomatolog powinien obejrzeć kłopot.

Niekiedy jest tak, że ósemki stomatolog wyrywa profilaktycznie, dlatego że w niektórych przypadkach szczotkowanie ich jest utrudnione, co przeważnie prowadzi do pojawienia się próchnicy. Oprócz usunięcia ósemek lekarz stomatolog może wesprzeć pacjenta także innymi metodami. Żeby usprawnić proces wyrzynania, może naciąć dziąsło i zalecić antybiotyki lub środki przeciwbólowe.