Z czego wynikają problemy ósemek

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
Wytrzymałe implanty stomatologiczne
26 listopada, 2020
Wszczepienie implantów podczas jednej wizyty w gabinecie dentystycznym
4 grudnia, 2020

Wyrastanie ósemek może powodować kłopoty. Zwykle proces wyrastania ósemek jest długi i w wielu przypadkach bolesny. Nie u wszystkich ludzi ósemki się wyrzynają. Nieraz jest tak, że wyrasta zaledwie jedna lub dwie, niekiedy nie wychodzą wcale. Mówią o tym uwarunkowania genetyczne i z reguły ilość miejsca w jamie ustnej. Obecne przy wyrzynaniu się ósemek obrzęk dziąsła i ból nie zawsze mówią o tym, że rosną w sposób niewłaściwy. Pomimo tego warto umówić spotkanie z dentystą, by uniknąć nieprzyjemnych efektów złego wzrostu ósemek.

Kłopot jest w sytuacji, gdy wyrzynanie ósemek jest niewłaściwe. Na przykład gdy rosną wykrzywione czy ponad linię innych zębów, wpijają się w policzek, drażnią dziąsła lub okazują się zębami zatrzymanymi. Drażliwy ból może odezwać się z uwagi na ucisk na pozostałe trzonowce, a czasami gdy w okolicy pojawia się próchnica. Obok bólu podczas wyrastania ósemek może wystąpić też szczękościsk, gorączka, a także obrzęk oraz stan zapalny. Pojawienie się takich symptomów nie zawsze prowadzi do wyrwaniu ósemek, ale rzecz jasna lekarz stomatolog powinien obejrzeć problem.

Niekiedy jest tak, że ósemki stomatolog wyrywa zapobiegawczo, ze względu na to, że w niektórych przypadkach oczyszczanie ich szczoteczką jest utrudnione, co zazwyczaj prowadzi do rozwoju próchnicy. Obok wyrwania ósemek lekarz stomatolog może pomóc także na inne sposoby. Żeby uprościć proces wyrastania, może przyciąć dziąsło i zalecić środki przeciwbólowe i antybiotyki.