Zalecenia po ekstrakcji zęba?

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
Na czym polega pionowe pęknięcie korzenia zęba – leczenie dentystyczne
5 października, 2020
Co robić, by troszczyć się o zdrowie dziąseł?
13 października, 2020

Dentysta przeważnie stara się dopasować metodę leczenia, aby oszczędzić naturalne zęby, choć bywa tak, że wyrwanie zęba jest jedynym możliwym rozwiązaniem kłopotu pacjenta. W tym wypadku stanowczo należy trzymać się wytycznych stomatologa. To istotne, aby nie dopuścić do komplikacji, a sam proces gojenia przeszedł sprawnie i bezpiecznie.

Po pierwsze należy zgodnie z poleceniami tamować krwawienie, przyciskając chroniący ranę jałowy gazik. Poza tym powinno się uważać, ze środkami przeciwbólowymi. Środek znieczulający traci siłę niezbyt długo od chwili zabiegu, a ból może być dokuczliwy. W tej kwestii należy całkowicie stosować się wytycznych dentysty, dlatego że nieodpowiednie dawkowanie leków przeciwbólowych może być groźne dla zdrowia organizmu.

Po dotarciu do domu najlepiej przyłożyć do policzka zimny okład, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się opuchlizny. Jeśli wziąć pod uwagę spożywanie jedzenia, przez pierwsze dwie – trzy godziny nie należy przyjmować pokarmów i płynów. Dopiero po upływie 2-3 można zjeść coś niewymagającego, najlepiej w formie płynnej lub papkowatej. Nie powinno się spożywać twardych i chrupkich albo gorących i pikantnych potraw. Jeśli pacjent pali papierosy warto odłożyć je na kilka dni, dlatego że utrudniają gojenie się rany.

Stomatolodzy przypominają, aby w pierwszej dobie od momentu zabiegu wyrwania zęba, nie przemywać zbyt mocno ust. Miejsce zabiegu ochrania skrzep, jakiego usunięcie mogłoby spowodować otwarcie rany. To sprawia nieprzyjemny, silny ból i dojście dla bakterii. Równie mocno należy uważać podczas szczotkowania.