Dlaczego mam próchnicę 

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
implanty zębów u stomatologa co warto wiedzieć
plusy implantów zębowych wstawianych w gabinecie dentystycznym
16 lutego, 2021
Skutki zgrzytania zębami
17 lutego, 2021

Próchnica zębów jest jedną z najbardziej powszechnych chorób zębów i przyzębia, które stomatolodzy odnajdują u pacjentów. Pierwsza faza tej dolegliwości nie jest widoczna gołym okiem, ani nie sprawia bólu, jednak im głębiej dotrze do wnętrza zęba, tym gorsze szkody i bardziej dotkliwy ból sprawia. Ząb zarażony próchnicą staje się czulszy i bardziej podatny na uszkodzenia. Czasami zmiany dostają się do miazgi zębowej i są tak poważne, że jedynym ratunkiem pozostaje leczenie kanałowe.

Najczęstszą przyczyną tworzenia się próchnicy są bakterie, które z reguły żywią się cukrami zawartymi w żywności. Na skutek aktywności bakterii następuje demineralizacja szkliwa zęba stanowiącego najtrwalszą ochronę zębów. Dieta, która zawiera ogromną ilość cukrów, podatnych na fermentację, szczególnie wspomaga rozwój próchnicy. Szczególnie niekorzystne dla zębów są pokarmy lepiące, co szybko przywierają do powierzchni i zwykle są ciężkie do usunięcia.

Poza wieloma czynnikami, jakie wspomagają rozwój próchnicy, szczególne znaczenie ma także czystość jamy ustnej. W wyniku niezbyt starannego albo niezbyt regularnego oczyszczania, pozostałości po jedzeniu odkładają się na zębach i powodują namnażanie się kamienia nazębnego. Pozostałości po pożywieniu to także siedlisko bakterii, jakie sprzyjają rozwojowi chorób zębów i przyzębia.

Z próchnicą można radzić sobie, dbając o czystość zębów, stosując pasty z fluorem i systematycznie odwiedzając swojego stomatologa.