Skutki zgrzytania zębami

Slide Background
Twój Najlepszy Dentysta w Toruniu
Dlaczego mam próchnicę 
16 lutego, 2021
Czym jest fibryna bogato-płytkowa w stomatologii?
17 lutego, 2021

Zgrzytanie i zaciskanie zębów znacznej części sytuacji jest skutkiem ciągłego stresu i zazwyczaj łączy się z poważnymi efektami dla formy pacjentów. Jedną z mniej oczywistych wyników bruksizmu (czyli tego problemu) są powtarzalne bóle głowy, z reguły mylone z migreną. Zwykle pacjenci z bruksizmem, chociaż zaciskają zęby w nieopanowany sposób, wykorzystują przesadną moc nacisku, jaka wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie zębów.

Do najczęściej wspominanych konsekwencji zaciskania i zgrzytania zębami należą ukruszenia, pęknięcia i szybkie ścieranie zębów, a także dochodzi też do krwawienia dziąseł i choroby przyzębia. Zdarza się również tak, że pacjenci zauważają trzaski oraz przeskakiwanie w szczęce i bóle skroni i szczęki. Na takie symptomy trzeba reagować w możliwie najkrótszym czasie, by przeciwdziałać następstwom tych dolegliwości.

Na szczęście nie trudno dostrzec przejawy bruksizmu. Szybka diagnoza i podjęte działanie, ratują kondycję zębów przed niekorzystnymi wynikami tej choroby. Kontrą dentystów na zaciskanie i zgrzytanie zębów są relaksacyjne szyny. Są one miękkimi nakładkami na zęby, jakie chronią je i pomagają w relaksacji szczęki. Chociaż gotowe szyny można dostać przykładowo w aptece, najlepsze z nich są dobierane przez stomatologa. Wtedy pacjent ma pewność, że nakładki są dostosowane do niego indywidualnie, w zgodzie z jego potrzebami i na pewno usuną problem.

W przypadku zgrzytania i zaciskania zębów niezbędna jest natychmiastowa konsultacja u stomatologa.